O transporcie w granicach Rzeczypospolitej

Zapraszamy

O transporcie w granicach Rzeczypospolitej

Można z dużą dozą pewności powiedzieć, że transport krajowy jest, z oczywistych przyczyn, najpopularniejszą formą transportu w Polsce ze względu na podział terytorialny, a przez to główną osią działalności polskich przedsiębiorców z branży transportowej i spedycyjnej.

Transport krajowy jest określony za pomocą prostych kryteriów prawnych i teoretycznych: musi on się odbywać za pomocą pojazdów zarejestrowanych w Rzeczypospolitej Polskiej, na jej terytorium musi też mieścić się cała trasa przejazdu. W praktyce oznacza to, że przejazd dalekobieżny, taki jak na przykład Bydgoszcz – Zakopane, kwalifikuje się jako transport krajowy, jednak przewozy lokalne dla wygody przekraczające granicę Czech czy Słowacji – już nie, w ich przypadku zachodzi bowiem tranzyt.

W porównaniu z zagranicznymi, przewozy krajowe są relatywnie proste w wykonaniu, nie wymagają wielkich nakładów finansowych ani specjalnych zezwoleń z długotrwałymi procedurami oczekiwania. Może się nimi zajmować każdy certyfikowany przewoźnik. Z takich właśnie powodów giełdy transportowe pełne są ofert z zakresu transportu krajowego, giełda taka jest więc idealnym miejscem dla spedytora dysponującego towarem czy przewoźnika poszukującego nowych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *